קטגוריות
כללי

מדוע חשוב לערוך צוואה ברגע שהופכים להורים

כולנו רוצים לחיות לנצח ולא לחשוב על היום בו נזדקן ונחלוף מהעולם. לצערנו זו גזירת גורל ואם לא בשיבה טובה אז ייתכן כי נסיים את חלקנו בעולם עוד בגיל צעיר יותר בשל מחלה או תאונה כלשהי. זאת סיבה מעולה מדוע כל אדם בעל משפחה חייב לחשוב על עריכת צוואה ולא לחכות לפנסיה כדי לעשות זאת.

אנו לא יודעים מה יוליד יום ומתי יסתיים יומנו. החובה שלנו היא לדאוג למי שנותרים מאחור בדרך הטובה ביותר. בין אם עקב זקנה, מחלה או תאונה, החיים מסתיימים, כדאי מאוד שתהיה צוואה שבא מפרטים בצורה ברורה את חלוקת הרכוש, ההון והנכסים לשארים שנותרים מאחור.

מדוע כה חשוב לערוך צוואה?

להיות הורים לילדים זאת אחריות גדולה. האחריות היא לא רק כל עוד אתם חיים אלא גם לאחר שאתם נפטרים. בהנחה שהילדים שלכם חשובים לכם, אתם לבטח רוצים את הטוב ביותר עבורם. כאשר אתם עורכים צוואה אתם מונעים לעתים חילוקי דעות או ויכוחים שמובילים לנתק של ממש בין אחים או בין ילדים להורה שנותר.

צוואה מסדירה את חלוקת הרכוש שהותרתם אחריכם (הון, נכסים וכדומה) בצורה בה אתם הייתם מעוניינים שהיא תחולק ובדרך זאת מונעים את חילוקי הדעות או אי ההבנות האפשריים. יש לא מעט משפחות שנקרעו לגזרים בעקבות מותו של אבי המשפחה ואל תתנו לזה לקרות גם לכם רק בגלל העדר צוואה.

היכן עורכים צוואה?

עריכת צוואה אפשרית באמצעות עורכי דין למשפחה בחיפה, בקריות או בקרבת מקום המגורים שלכם. את הצוואה חשוב לערוך לא באופן כללי אלא לנסות ולרדת לפרטים הכרחיים כדי שהחלוקה תהיה לא רק לפי רצונכם, אלא גם באופן כזה שתתקבל בהבנה רבה ככל שניתן (בעיקר אם היא איננה שוויונית) על ידי השארים.

יש הרבה עורכי דין המציעים לערוך צוואות והם אינם מומחים לנושא או מבינים בו. הדבר מוביל לצוואה שיוצרת בלגן של ממש והיא מסבכת לעתים את המצב יותר מאשר מצב בו אין צוואה. עריכת צוואה דורשת ידע והבנה בנושא ויכולת להתאים את תוכן הצוואה לצרכים של מי שמעוניין בה. על כן שוכרים אך ורק את השירות של משרד עורכי דין דיני משפחה שיש לו ניסיון מוכח בעניין זה קודם לכן.

חשוב לכול בצוואה סעיפים המתייחסים לכל סוגיה אפשרית בצורה ברורה ועניינית עם הסבר רלוונטי במידת הצורך. יש להתייחס לא רק לדירה או כסף נזיל אלא גם לתכניות חסכון, מניות או אופציות, קרנות השתלמות או פנסיה וכדומה. כל אלו בעלי ערך רב ויש לתת את הדעת עליהם בצוואה.

כמה עולה לערוך צוואה?

עריכת צוואה אצל עורכי דין למשפחה הבקיאים בתחום זה היא בד"כ בעלות של 3000-5000 ₪ לצוואה סטנדרטית שאיננה דורשת התעמקות רבה באופן חריג או סעיפים שהם יוצאי דופן (ויש כאלו במקרים מסוימים…). כמו כן יש לקחת בחשבון אפשרות של עריכת צוואה זוגית או 2 צוואות במקביל לאב ולאם המשפחה ובכך אולי להוזיל מעט את העלות לכל אחת מהצוואות.

מאמר זה נכתב באדיבות של אינדקס עורכי דין בחיפה ובקריות בשם חוק וסדר.